Arjantin TANGO

Tüm dünyayı kasıp kavuran dans “Arjantin Tango“.  Bireylerin kendilerine verebilecekleri değerli bir hediye, yeni bir dil, bir beden dili…

Farklı bir kültürü tanımak, o kültürün tarihsel geçmişinin dansa yansımalarını yaşamak… Arjantin Tango; aşkın, hüznün, ayrılığın, isyanın, ihtirasın, neşenin beden dilindeki yansımaları, bir nevi insanın kendini tanıması, kendiyle yüzleşmesi, kendiyle buluşması.

    

ARJANTİN TANGOYA DAİR;

Tango, izlerken insanlarda aşk, tutku, biraz hüzün ve yoğun bir hissiyat oluşturan, insanların duygularını harekete geçirerek romantizm duygusunu ortaya çıkarmak için önemli bir adım oluşturan dans ve müzik çeşididir.

Tangonun kelime anlamının ortaya çıkışı, net olmamak ile birlikte Afrika tamtamlarında vuruşlarla birlikte ortaya çıkan “tan-go” seslerinden veyahut Latince kelime anlamı dokunmak olan “tangere” fiilinden geldiği düşünülmektedir. Afrika kökenli olduğu düşünülen tango, bu dilde “buluşma yeri” veya “özel yer” olarak adlandırılan kelimelerden ileri geldiği de söylenilmektedir. Ancak görüldüğü üzere, sadece Afrika özlü değil, tango aynı zamanda Latin etkilerinde kalmış, Kızılderili ritimlerine sahip olmuş bir karışımdır.

Tango ‘nun kökeni, çıkış noktası olan Arjantin, Buenos Aires, Montevideo ve Uruguay ‘a dayanmaktadır. Tango müzikleri neredeyse dans ile bütünleşmiş olup, birlikte anıldığında daha büyük bir anlam taşır hale gelmiştir. Tangonun çıkış öyküsü de, şu an günümüzde daha çok belli kesimlerin tercihi ile ters düşecek şekilde sıradan, acılı, kötü hayat koşulları yaşayan insanlardan ve onların yaptıkları danslardan gelmektedir.

Tango, duygu yüklü ve duygulara doğrudan hitap eden, dans edenlere oldukça farklı figür uygulamaları ve doğaçlama dans yeteneği kazandıran, izleyenler için aşkı ve tutkuyu ruhen hissettiren özel bir danstır. Bu nedenledir ki, tango zarafet taşıyan ve diğer dans çeşitleri arasında çok özel bir yer edinmiş müzik ve dans türü olarak öne çıkmaktadır.

Tango müziklerinin yaratılmasında öne çıkan, aslında üretimi bir Alman icadı olsa da tangonun doğuşunun kökeni sayılan Arjantin Tangosu ile öne çıkarak daha çok bilinirlik kazanan müzik aleti, bir akordeon türlerinden sayılan bandoneondur. Bilinmelidir ki, Dünya Kültür Mirası olarak belirlenen tango dansı, UNESCO’nun listesinde yer almaktadır.

Kaynakça: 

tr.wikipedia.org/wiki/Tango

Gizem Topkara